Kwant

Kwant

78p

117 comments posted · 1 followers · following 0

10 years ago @ OSnews.pl - Qt 5 Alfa · 2 replies · +17 points

Bardzo użyteczny artykuł!!!

Nareszcie popracowali nad szybkością i wielowątkowością bez wspomagania sprzętowego. Teraz praktycznie każde najmniejsze urządzenie ma ,,jakieś'' OpenGL w sprzęcie, ciekawe jak to będzie działać w praktyce...

Na to długo czekałem ,,Poprawność połączeń sygnałów i slotów może być teraz sprawdzana podczas kompilacji programu''... bo często zdarzało mi się ,,programować stochastycznie'' w okolicach slotów i sygnałów ;-)

Wygląda na to, że najwyższy czas zaznajomić się z Qt Quick, skoro jest tak promowane to prawdopodobnie jest dopracowane :)

10 years ago @ OSnews.pl - Wynalazek tysiąclecia · 0 replies · +9 points

Wszyscy to wiedzą i zgadzają się że skrócenie obowiązywania patentów (jeżeli już upieramy się że mogą zostać) w niektórych dziedzinach zdecydowanie podniesie konkurencyjność i innowacyjność gospodarek.

Problem w tym, że instytucje finansujące kampanie wyborcze stracą na takiej zmianie...

10 years ago @ OSnews.pl - Wynalazek tysiąclecia · 10 replies · +21 points

Nikt nikogo nie zmusza do ujawniania jak działa jego nieopatentowany wynalazek. Przykładem jest CocaCola. Każdy może próbkę kupić i przepuścić przez spektrometr masowy żeby dowiedzieć z czego się składa i zrobić podróbkę. I tak na prawdę Pepsi (i inni) robią podróbki ale jednak CocaCola innymi metodami niż patentowe, legalnymi metodami, utrzymuje dominację na rynku. Da się?

Przykład jest o tyle ciekawy i według mnie odpowiedni, że CocaCole ,,wymyślono'' w 1886 (z Wiki) a spektrometr masowy później, w 1899 (również z Wiki). Więc o ile do zachowania tajemnicy składu w 1886 wystarczało mieć sejf na recepturę to już po 1899 skład można było poznać z produktu. Model biznesowy CocaColi działa poprawnie od 126 lat, pomimo postępu techniki.

Według mnie obecne prawo patentowe to przykład bardzo złego prawa. Pozwala bogacić się już bogatym, utrzymywać monopole, niszczyć konkurencję, hamować postęp. Obecny system patentowy powoduje więcej złego niż dobrego więc jego zlikwidowania lub radykalna reforma jest niezbędna.

10 years ago @ OSnews.pl - LibreOffice 3.5 wydane · 5 replies · +2 points

Jest w tym dużo racji. OO świetnie nadaje się do małych rzeczy i zamkniętych zastosowań - tworzenia czegoś od początku do końca samodzielnie. Wtedy nie ma problemu.

W praktyce niestety najczęściej dostaję od kogoś docx do zupełnienia/poprawienia i odesłania. Wtedy zaczyna się problem i wtedy moim największym oczekiwaniem jest większa ,,kompatybilność'' z MSOffice. Często kończy się na odpaleniu virtualki z zainstalowanym MSOfficem żeby poprawnie obejrzeć dokument od kolegów z pracy.

10 years ago @ OSnews.pl - Internet Explorer spad... · 44 replies · +26 points

Kiedyś nie-do-pomyślenia, teraz staje się faktem. Ciekawe jak długo będziemy czekać aż spadnie do poziomu ,,other'' ;-)

10 years ago @ OSnews.pl - Kolejne zwycięstwo Mo... · 0 replies · +6 points

Jeżeli Ci się wydaje, że w UE nie da się opatentować algorytmu to grubo się mylisz, niestety :( To jest tylko kwestia chęci i dobrej kancelarii prawniczej. Wystarczy algorytm ubrać w urządzenie i już przestaje podpadać pod wzór a zaczyna być wynalazkiem.

Dodatkowo kilka razu lobbyści z US chcieli wprowadzić patenty na oprogramowanie i metody biznesowe wprost do UE pod pretekstem ujednolicenia prawa. Na razie się to chyba nie udało ale będą próbować do skutku.

Zgłoszenie patentu w całej UE kosztuje około 40k - 50k EUR. Chyba jasne jest, że takiej kasy nie wyda wynalazca tylko korporacja żeby zabezpieczy sobie w przyszłości potencjalne zyski.

Czy nie czas to prawo zmienić? Albo chociaż, dla przyzwoitości nazwać inaczej bo pierwotna funkcja patentów zupełnie nie przystaje do dzisiejszego sposobu wykorzystania.

Dla przypomnienia (za Wikipedią):
,,Patent – ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.''

10 years ago @ OSnews.pl - Kolejne zwycięstwo Mo... · 4 replies · +11 points

Apple jest nastawione na gigantyczny zysk i ten zysk zaczyna tracić bo ludzie wybierają Androida. Apple będzie walczyć wszelkimi sposobami żeby utrzymać zysk, walczy na dwa sposoby: uciekając do przodu innowacjami i blokując konkurencję prawnikami. Zupełnie nie walczą konkurencyjnością produktu w sensie ceną, która jest chyba najbardziej oczywistą drogą w ustrojów kapitalistycznych. Z innowacyjnościami ostatnio słabo więc pozostają batalie w sądach. A tam nie ma miejsca na prawdę, uczciwość, porządność...

Czy Android jest kopią iOS-a? Tak jeżeli mówimy o oczywistościach - przecież wiadomo, że komórka musi być prostokątna, z zaokrąglonymi rogami i jak najcieńsza, w UX jest jednak dużo różnic - chociażby system powiadomień skopiowany później przez Apple. W działaniu całej infrastruktury również jest dużo różnic: np. zupełnie inna filozofia marketu (feudalny u Appla, otwarty u Googla).

Dla mnie te dwa systemy operacyjne są bardzo różne. W tej całej walce nie podoba mi się to, że zamiast zwiększać konkurencyjność produktów, firmy walczą ze sobą w sądach stosując kruczki, sztuczki i haki. To nie ma nic wspólnego z rozwojem i innowacyjnością, zyskują tylko prawnicy...

Czy tak ma wyglądać rozwój techniki w przyszłości?

10 years ago @ OSnews.pl - Polski rząd popiera A... · 2 replies · +2 points

No to trzeba zmajstrować taką grupę nacisku. FB, G+ czy inne Twittery powinny pomóc zorganizować protest.

W przeciwnym wypadku pozostaje nam usiąść i zapłakać się na śmierć, że świat nie kręci się tak jak my chcemy...

10 years ago @ OSnews.pl - Piractwo Ko... · 0 replies · +8 points

No widzisz... tak ładnie szło a Ty tu pierwszą schizmę przygotowujesz ;-)

10 years ago @ OSnews.pl - Piractwo Ko... · 2 replies · +8 points

Każda religia kiedyś powstawała, ta jest nowa i jesteśmy świadkami jej formowania. Odpowiednie księgi opisujące doktrynę tej religii na pewno powstaną, a skopiowanie tych ksiąg będzie jednym z sakramentów Kopizmu :-)

Oczywiście religia ta jest odpowiedzią na ograniczanie w kopiowaniu. Zabrania się kopiowania szczególnych ciągów znaków (układających się w utwór muzyczny czy film) dopuszczając kopiowanie innych (np. o charakterze szumu).

Proroków Kopizmu jest na pęczki, ukrytych wyznawców setki milionów.